DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİ

       Tükürükte bulunan kalsiyumun, diş yüzeylerinde biriken bakteri plağı üzerinde çökelmesi sonucu diş taşları oluşur. Bu taşların ultrasonik cihazlarla diş yüzeyinden uzaklaştırılmasına detertraj denir.
       Diş taşlarının neden olduğu dişeti çekilmeleri, dişeti kanamaları ve ileri dişeti hastalıkları ile ağız kokusu, tat bozuklukları ve çürük oluşumlarını engeller. Ağıza bir rahatlık getirir ve taşların oluşturduğu kötü görüntüyü ortadan kaldırır.
       Diş taşı birikimi tükürük yapısı, diş anatomileri, kişisel ağız bakımı gibi faktörlere bağlı olarak kişiden kişiye değişir. Her sene yapılan rutin kontrollerle diş taşı temizliğinin gerekli olup olmadığı hekiminiz tarafından söylenecektir, ancak diş taşlarının ağız içi belirtilerine dikkat ederek kendiniz de buna karar verebilirsiniz.
       Diş fırçası ve ipiyle çıkmayan diş aralarındaki kahverengi birikimler; dişetlerindeki kanamalar, şişlikler; ağız içinde kötü tat, koku hastalar tarafından da gözlemlenebilen belirtilerdir.
       Diş taşı temizliği anestezi olmadan yapılmaktadır ve dişeti çekilmesi olan bölgeler hariç herhangi bir ağrı hissedilmemektedir. Bu bölgelerde hafif hassasiyetler olabilir.